Oddział Położnictwa i Ginekologii z Onkologią

Kierownik - Lekarz Kierujący Oddziałem Położnictwa i Ginekologii z Onkologią
dr n. med. Wojciech Kolawa

Zastępca Kierownika - Lekarza Kierującego Oddziałem Położnictwa i Ginekologii z Onkologią
lek. med. Marek Gładysz

Zastępca Kierownika - Lekarza Kierującego Oddziałem Położnictwa i Ginekologii z Onkologią
lek. med. Michał Jankiewicz

Położna Oddziałowa Oddziału Położnictwa i Ginekologii z Onkologią
mgr Beata Sendor
Telefony:
Ordynator/Sekretariat: 12-25-78-246, 12-25-78-580
Ambulatorium: 12-25-78-272
Sala Porodowa: 12-25-78-684
Dyżurka lekarska: 12-25-78-781
Oddział Położniczy: 12-25-78-482
Oddział Ginekologii: 12-25-78-680
Mail: ginpol@narutowicz.krakow.pl
Liczba łózek: 66 łóżek w tym 6 łóżek (stanowisk) porodowych
Personel:
Lekarze specjaliści z ginekologii onkologicznej:
Dr n. med. Wojciech Kolawa
lek. med. Jankiewicz Michał
lek. med. Glanowski Daniel
Lekarze specjaliści / starsi asystenci:
lek. med. Jankiewicz Zbigniew
lek. med. Gładysz Marek
lek. med. Kuś Jan
lek. med. Miaśkiewicz Andrzej
lek. med. Sędzimir Urszula
lek. med. Wieczorek-Karasińska Jolanta
lek. med. Jankiewicz Michał
lek. med. Janosz Kinga
lek.med. Dziedzic Janusz
lek. med. Beata Olszańska-Piątek
lek. med. Mariusz Kawalec
Lekarze - młodsi asystenci:
lek. med. Alina Cempa
lek. med. Marta Krzywoń
lek. med. Katarzyna Dyś - Fugiel
lek. med. Anna Modrzyńska
lek. med. Paweł Barnaś
Pozostały:
Pielęgniarki (położne) – 43
Sekretarki medyczne – 2
Sanitariuszki – 4
Historia:
Oddział istnieje od 1934 roku, czyli od momentu powstania Szpitala im. Gabriela Narutowicza. Pierwszym Ordynatorem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i jednocześnie Dyrektorem Szpitala był dr Jan Szancenbach.
W grudniu 2010 roku oddano do użytku zmodernizowany blok porodowy, odcinek położniczy oraz oddział noworodków i wcześniaków, a w grudniu 2011 odcinek ginekologii i patologii ciąży.
Zmodernizowane pomieszczenia spełniają wszystkie standardy Unii Europejskiej.
Każda sala porodowa i każda sala na położnictwie, większość sal odcinka ginekologii i patologii ciąży posiada własną łazienkę i zaplecze sanitarne. Nowoczesne fotele położnicze umożliwiają prowadzenie porodów w różnych pozycjach i aktywny udział osoby towarzyszącej. Istnieje specjalna sala do porodów w wodzie. Sala po cięciach cesarskich jest z pełnym monitoringiem pacjentek, posiada też nowoczesne kołyski dla dzieci. Proponujemy nie tylko profesjonalizm naszego zespołu, ale też pełen komfort i przyjazną, rodzinną atmosferę. Dla pacjentek w oddziale ginekologicznym i patologii ciąży są dwu-, trzy- i czteroosobowe sale z łazienkami. Łóżka są wyposażone w system przywoławczy i lampki nocne.
Charakterystyka bieżącej działalności:
Oddział Ginekologiczno-Położniczy Z Onkologią prowadzi działalność 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w dni świąteczne i weekendowe działając na zasadach Ostrego Dyżuru non-stop.
Wysoko wykwalifikowani lekarze i położne są w stałym pogotowiu wykonać wszystkie ratujące zdrowie i życie procedury. Aktualnie posiadamy akredytację przez Ministerstwo Zdrowia w zakresie specjalizacji z ginekologii i położnictwa.
Oddział posiada II stopień referencyjności.
Sprzęt:
Oddział posiada nowoczesny sprzęt operacyjny, laparoskopowy i histeroskopowy, nowoczesny kolposkop, ultrasonografy w Oddziale i Przychodni, kardiotokografy.
W Oddziale Patologii Ciąży i Oddziale Porodówkowym, pompy infuzyjne, pierwsze w Krakowie koło porodowe Roma.
Rodzaj usług świadczonych w Oddziale:
W skład Oddziału wchodzą:
Poradnia ginekologiczno-położnicza
Zmodernizowany blok porodowy z pełnym zapleczem, łącznie z salą operacyjną do cięć cesarskich, co umożliwia błyskawiczną operację bez konieczności transportu. W obszarze bloku porodowego posiadamy sale przystosowane do porodów rodzinnych
Odcinek położniczy w systemie rooming, gdzie matki leżą z dziećmi
Odcinek patologii ciąży - możliwość leczenia wszystkich nieprawidłowości ciąży
Odcinek ginekologiczny
Blok operacyjny z pełnym wyposażeniem i zabezpieczeniem anestezjologów.
W strukturze szpitala funkcjonuje Szkoła Rodzenia jedna z pierwszych w Krakowie. Wykładowcami są lekarze pracujący na Oddziale - tel. 12 25-78-605 od poniedziałku do czwartku po godz. 16:00.
Choroby leczone w oddziale, wykonywane zabiegi diagnostyczne i terapeutyczne:
Oddział Porodówkowy:
W Oddziale odbywają się porody tradycyjne i porody rodzinne oraz cięcia cesarskie. Wykonywane są bezpłatne znieczulenia przewodowe przy porodzie fizjologicznym oraz do cięcia cesarskiego. Stała opieka położnych, konsultacje nadzorującego poród lekarza położnika i poporodowa opieka lekarza neonatologa, w razie konieczności anestezjologa zapewnia komfort rodzącym i noworodkom.
Sala operacyjna w obrębie Odcinka Porodowego zapewnia bezpieczeństwo i spełnia wymagania nowoczesnego położnictwa.
Koło porodowe Roma
Nasz szpital jako jeden z pięciu w Polsce i jako pierwszy w Krakowie zakupił koło porodowe Roma. Zakup ten został dokonany z myślą o naszych pacjentkach, po to, aby w czasie porodu mogły one różne przyjmować pozycje, zapewniające im maksimum komfortu i swobodę ruchów.
Oddział Patologii Ciąży
Oddział zajmuje się diagnostyką i leczeniem ciężarnych pacjentek, u których w okresie ciąży wystąpiły powikłania, których ambulatoryjne leczenie w przychodni nie jest możliwe.
Zajmujemy się monitorowaniem wszelkich stanów zagrożenia ciąży we wszystkich okresach jej trwania, a są to krwawienia w poronieniu zagrażającym, zagrażający poród przedwczesny z powodu niewydolności cieśniowo-szyjkowej oraz stanów zapalnych, nadciśnienie i białkomocz w przebiegu zatrucia ciążowego, cukrzyca ciążowa, stany zapalne i kamica układu moczowego podczas ciąży, cholestaza wątrobowa, inne stany zaburzenia dobrostanu płodu.
Oddział Ginekologii
Obecnie dla pacjentek w oddziale ginekologicznym są dwu-, trzy- i czteroosobowe sale z łazienkami. Łóżka są wyposażone w system przywoławczy i lampkę nocną. Oddział zajmuje się leczeniem operacyjnym pacjentek z chorobami narządu rodnego ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, a także nieubezpieczonych oraz płacących za swój pobyt wg ustalonego przez szpital cennika. Są tu wykonywane wszystkie rodzaje zabiegów ginekologicznych, m.in.: wyłuszczenie mięśniaków lub usunięcie macicy,, wyłuszczenie lub usunięcie torbieli jajnika, inne operacje na przydatkach, operacje onkologiczne, zabiegi na szyjce macicy, poprawienie statyki narządu rodnego, plastyka krocza,. Operowane są również takie schorzenia jak nietrzymanie moczu.
Wycinki tkankowe lub materiał operacyjny w całości jest badany histopatologicznie, a badania histopatologiczne są wykonywane na miejscu w naszej specjalistycznej pracowni. Wyniki otrzymujemy w ciągu 3 tygodni lub szybciej w pilnych przypadkach onkologicznych. Wykonujemy zabiegi poprawiające statykę narządu rodnego - plastykę krocza, zabiegi z wykorzystaniem specjalnych siatek zwiększających trwałość efektów operacji ( TOT, dTOT).
Leczymy operacyjnie są również wysiłkowe nietrzymanie moczu, a skuteczność operacji sięga 90%.
W oddziale ginekologicznym przebywają również pacjentki wymagające szybkiej diagnostyki, co zazwyczaj łączy się z wykonaniem niedużego zabiegu. Są to np. pacjentki z problemami okresu pomenopauzalnego czy nieprawidłowymi wynikami cytologicznymi.
Po wykonaniu niezbędnych badań diagnostycznych wychodzą tego samego dnia do domu, a o wynikach i proponowanym leczeniu informowane są w Poradni Oddziału lub wzywane telefonicznie, gdy wynik badania wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia.
Obecnie dla pacjentek w oddziale ginekologicznym są dwu-, trzy- i czteroosobowe sale z łazienkami. Łóżka są wyposażone w system przywoławczy i lampkę nocną.
W Oddziale wykonywane są laparoskopie zabiegowe i diagnostyczne, histeroskopie zabiegowe i diagnostyczne.
Laparoskopia to nowoczesna technika operacyjna polegająca na wejściu do jamy brzusznej bez konieczności otwarcia powłok brzusznych cięciem chirurgicznym. Laparoskopia ginekologiczna polega na wykonaniu trzech, czterech niewielkich nacięć, przez które wprowadza się do jamy brzusznej układ optyczny do oświetlenia i transmisji obrazu oraz laparoskopowe narzędzia chirurgiczne. Metoda laparoskopowa umożliwia ocenę zewnętrznej powierzchni narządów jamy brzusznej i wykonywanie różnorodnych zabiegów ginekologicznych, takich jak wyłuszczenie torbieli jajników czy mięśniaków macicy, jak również diagnostykę i leczenie zabiegowe niepłodności oraz endometriozy.
Nasz sprzęt laparoskopowy to najwyższe osiągnięcie techniki medycznej.
Zabiegi przeprowadzane laparoskopowo mają przewagę nad zabiegami z otwarciem powłok brzusznych (tzw. laparotomia) pod wieloma względami:
względy kosmetyczne – 3-4 nacięcia, każde o długości ok. 1 cm, względy kosmetyczne – tylko 2-3 niewielkie blizny na skórze brzucha ponieważ 1 z 3-4 nacięć podczas laparoskopii wykonywane jest w pępku, mniejsze ryzyko powikłań przy laparoskopii związane z brakiem szerokiego otwarcia powłok brzusznych, zmniejszone prawdopodobieństwo wystąpienia zrostów pooperacyjnych, szybsze gojenie się rany i błyskawiczny powrót chorego do pełnej sprawności fizycznej.
Wskazania do laparoskopii w ginekologii: diagnostyka i leczenie niepłodności, guzy i torbiele jajników, podejrzenie ciąży pozamacicznej, podejrzenie endometriozy, nagłe i przewlekłe dolegliwości bólowe zlokalizowane w miednicy małej, mięśniaki macicy.
Odsetek powikłań zabiegów laparoskopowych jest stosunkowo niski i waha się pomiędzy 0,5 - 1%. Niekiedy trudności techniczne lub przypadki powikłane są powodem zmiany techniki operacyjnej z laparoskopii na laparotomię i niezbędne jest otwarcie powłok brzusznych w okolicy nadłonowej o szerokości ok. 10 cm. Grupę najczęstszych powikłań laparoskopowych stanowią uszkodzenia naczyń powłok brzusznych, rozpoznawane są one natychmiast po wystąpieniu i zwykle skutecznie zaopatrywane. Druga, co do częstości grupę powikłań stanowią uszkodzenia z zakresu przewodu pokarmowego oraz odmy, które mogą powstawać w obrębie tkanki podskórnej czy jamie otrzewnej. Najgroźniejsze powikłania, stanowiące prawie zawsze poważne zagrożenie życia, to uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych, zarówno tętniczych jak i żylnych. Powikłaniem specyficznym dla laparoskopii są przepukliny brzuszne w miejscu wkłucia narzędzi.
Histeroskopia
Histeroskopia jest zabiegiem ginekologicznym stosowanym w diagnostyce i leczeniu takich zaburzeń jak niepłodność, nawracające poronienia czy nieprawidłowe krwawienia maciczne. Histeroskopia diagnostyczna odgrywa ważną rolę w profilaktyce i diagnostyce patologii błony śluzowej jamy macicy, w tym stanów przednowotworowych.
Stosowana jest do badania i rozpoznawania nieprawidłowości wnętrza macicy.
Histeroskop diagnostyczny to światłowodowy przyrząd optyczny, przez którą dostarczane jest światło do jamy macicy. Pozwala to na dokładne zbadane wnętrza macicy, za pomocą podłączonej kamery video.
Histeroskopia operacyjna ma zastosowanie w leczeniu stanów chorobowych, wykrytych w czasie histeroskopii diagnostycznej.
Zabieg histeroskopii wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym
Wykonuje się ją bezpośrednio po histeroskopii diagnostycznej lub w terminie późniejszym, o ile wymagane jest specjalne przygotowanie pacjentki do zabiegu. Podczas histeroskopii operacyjnej usuwa się takie zmiany chorobowe jak mięśniaki, polipy, przegrody i zrosty.
Wskazania do histeroskopii: niepłodność (bezpłodność), przebyte poronienia, nieprawidłowy kształt i wielkość macicy, nieprawidłowości stwierdzone w przezpochwowym badaniu ultrasonograficznym w jamie macicy takie jak: zrosty, przegrody, polipy, ciała obce, mięśniaki, niepłodność (bezpłodność) niewiadomego pochodzenia, zaburzenia w cyklu miesiączkowym lub krwawienia o nieustalonej etiologii, zmiany rozrostowe błony śluzowej macicy i kanału szyjki.
Wskazania do histeroskopii operacyjnej:
1. niepłodność i niemożność donoszenia ciąży: zrosty w obrębie jamy macicy; zrosty w obrębie ujść jajowodowych, polipy endometrium, mięśniaki podśluzówkowe; wrodzone wady macicy
2. krwawienie z jamy macicy: resekcja zmian w jamie macicy – mięśniaki, polipy endometrium lub ablacja/resekcja endometrium.
Przeciwwskazania do histeroskopii: świeżo przebyty lub istniejący stan zapalny narządów płciowych; obfite krwawienie z macicy; ciąża; rak szyjki macicy; powikłania histeroskopii; uszkodzenie ściany macicy; krwawienie; zakażenie; zator płucny (rzadko).
Badania drożności jajowodów wykonywane są w Oddziale metodami inwazyjnymi: hysterosalpingografia rentgenowska, tzw. badanie HSG przy użyciu kontrastu zawierającego jod lub w trakcie laparoskopii diagnostycznej – chromohydrotubacja.
Odwiedziny i kontakt z rodziną:
Nie ograniczamy pacjentkom prawa do kontaktu z rodziną czy najbliższymi osobami. Odwiedziny w Oddziale odbywają się w godzinach 14 – 18.
Zwracamy się z prośbą o respektowanie prawa do spokoju i intymności pozostałych pacjentek, zwłaszcza w Oddziale Położniczym oraz o wzajemne dbanie o bezpieczeństwo, dlatego odwiedzający nie mogą być przeziębieni.
Dzieci do lat 12 nie mogą odwiedzać pacjentek, gdyż choroby wieku dziecięcego są bardzo groźne ( dzieci zarażają, zanim pojawią się u nich objawy) dla wszystkich noworodków.
Dni otwarte:
W każdy 2. i 3. wtorek miesiąca o godzinie 16:00 (pokój nr 041 Poradnia Ginekologiczno – Położnicza)
BAZA DOSTĘPNYCH USŁUG OPIEKI ZDROWOTNEJ
ODDZIAŁ POŁOŻNICTWA I GINEKOLOGII Z ONKOLOGIĄ
ZAPEWNIA DIAGNOSTYKĘ I LECZENIE W ZAKRESIE:
- CHOROBY JAMY BRZUSZNEJ
- CHOROBY PĘCHERZA MOCZOWEGO I MOCZOWODU
- CHOROBY ZAKAŹNE NIEWIRUSOWE
- DIAGNOSTYCZNE I LECZNICZE ZABIEGI JAMY BRZUSZNEJ
- INNE CHOROBY UKŁADU WYDZIELANIA WEWNĘTRZNEGO
- KAMICA MOCZOWA
- KOMPLEKSOWE ZABIEGI DOLNEJ CZĘŚCI UKŁADU ROZRODCZEGO BEZ PW
- KOMPLEKSOWE ZABIEGI DOLNEJ CZĘŚCI UKŁADU ROZRODCZEGO Z PW
- KOMPLEKSOWE ZABIEGI GÓRNEJ CZĘŚCI UKŁADU ROZRODCZEGO BEZ PW
- KOMPLEKSOWE ZABIEGI GÓRNEJ CZĘŚCI UKŁADU ROZRODCZEGO Z PW
- LECZENIE ZACHOWAWCZE GÓRNEJ CZĘŚCI UKŁADU ROZRODCZEGO
- LECZENIE ZACHOWAWCZE JAJNIKÓW, JAJOWODÓW I MIEDNICY MNIEJSZEJ
- LECZENIE ZACHOWAWCZE NOWOTWORÓW ZŁOŚLIWYCH UKŁADU ROZRODCZEGO BEZ PW
- LECZENIE ZACHOWAWCZE NOWOTWORÓW ZŁOŚLIWYCH UKŁADU ROZRODCZEGO Z PW
- LECZENIE ZACHOWAWCZE W INNYCH CHOROBACH UKŁADU ROZRODCZEGO
- LECZENIE ZACHOWAWCZE ZABURZEŃ STATYKI NARZĄDU RODNEGO
- LECZENIE ZACHOWAWCZE DOLNEJ CZĘŚCI UKŁADU ROZRODCZEGO
- PATOLOGIA CIĄŻY I POŁOGU-DIAGNOSTYKA, OBSERWACJA, LECZENIE
- PATOLOGIA CIĄŻY LUB PŁODU Z PORODEM
- PORÓD
- PORÓD MNOGI LUB PRZEDWCZESNY
- ŚREDNIE I ENDOSKOPOWE LECZNICZE ZABIEGI JAMY BRZUSZNEJ
- ZABIEGI W NIETRZYMANIU MOCZU
- ZABURZENIA ODPŁYWU MOCZU
- ZAGRAŻAJĄCE LUB DOKONANE PORONIENIE, ZAKOŃCZENIE CIĄŻY OBUMARŁEJ