Zaproponowane przez Małopolską Regionalną Kasę Chorych kontrakty dla małopolskich szpitali w porównaniu z ubiegłym rokiem zostały obniżone od 11 do 18 procent. - To będzie prawdziwa katastrofa - mówią zdesperowani dyrektorzy szpitali.

Dyrekcja Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie na rozmowy w sprawie kontraktu na przyszły rok została zaproszona 17 grudnia, podobnie Szpitala Uniwersyteckiego. Dyrektorzy szpitali: im. L. Rydygiera i im. G. Narutowicza 19 grudnia. Na decyzję i rozmowy pozostało niewiele czasu. Wczoraj minął termin podpisywania umów.

- Nie spodziewaliśmy się tak drastycznego obniżenia kontraktów. Zaproponowano nam kontrakt 11 proc. niższy niż poprzedni. W takiej formie nie byłem w stanie przyjąć zaproponowanych warunków. Ich przyjęcie spowodowałoby de facto zamknięcie czterech strategicznych dla regionu oddziałów. Skończyło się na tym, że podpisaliśmy protokół z rozbieżnościami. To już nie jest zagrożenie zdrowia pacjentów, to zagrożenie życia, bo od 1 stycznia może nie być pieniędzy i kontraktu - mówi Krzysztof Kiciński, dyrektor Szpitala im. L. Rydygiera. Jeszcze wczoraj do późnych godzin trwały rozmowy w sprawie porozumienia, ich wyniki poznamy w poniedziałek.

Renacie Godyń - Swędzioł, dyrektor Szpitala im. G. Narutowicza w Krakowie, po rozmowach udało się zmniejszyć obniżenie kontraktu z 23 na 17 procent.

W ostatniej chwili zaproszenie na rozmowy otrzymała dyrekcja Szpitala im. S. Żeromskiego.

- Nie ma mowy, z takim kontraktem nie utrzymamy się w przyszłym roku. Kiedy dołożymy do tego orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawowych podwyżek w służbie zdrowia o 203 zł, to ogarnia nas zwykła rozpacz. Zaproponowano nam budżet obniżony prawie o 18 proc. - mówi Andrzej Ślęzak. - Jeszcze nie podpisałem tego kontraktu, ale wiem, że podpiszę każdy, a potem będę go aneksował. Jeśli nie zdecyduję się podpisać kontraktu, nie będę miał żadnych podstaw do rozmów o uzyskanie dodatkowych pieniędzy - dodaje.

Dowiedzieliśmy się, że warunki zaproponowane przez kasę chorych przyjęła dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego. Dokładnie wyniki rozmów negocjacyjnych małopolskich placówek poznamy w poniedziałek.

 

Gazeta Krakowska, 22 grudnia 2002 r.