650 tysięcy złotych kosztował wysokiej klasy aparat do badań echokardiograficznych, zakupiony przez Fundację "Pomóż swojemu sercu" dla Oddziału Kardiologii Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. G. Narutowicza.
    Fundacja "Pomóż swojemu sercu" istnieje przy Oddziale Kardiologii od 7 lat. Jej podstawowym zadaniem są działania w zakresie profilaktyki chorób serca, a w szczególności choroby niedokrwiennej serca.
- Zapobieganie jest zdecydowanie mniej kosztowne niż leczenie, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i biorąc pod uwagę cierpienie pacjenta - podkreśla docent Wanda Śmielak - Korombel, prezes fundacji. - Z pomocą naszych ofiarodawców udało nam się już przebadać 2,5 tysiąca osób, zarówno młodzież, jak i dorosłych, pod kątem zagrożenia chorobami serca. Dzięki zaangażowaniu naszego personelu, docieramy do wielu wsi i małych miasteczek.
Jednym z zadań fundacji jest pomoc w zakupie wyposażenia dla Oddziału Kardiologii. Na ten cel przeznaczane są środki uzyskane od sponsorów oraz datki pacjentów i ich rodzin. - Ten zakup to ogromna pomoc dla naszej placówki - mówi Renata Godyń - Swędzioł, dyrektor szpitala. - To sprzęt najnowszej generacji, z górnej półki światowej.

Do tej pory na Oddziale Kardiologii działał jeden aparat do echokardiografii, który nie miał tak dużych możliwości, jak właśnie zakupione urządzenie.
- Technika idzie do przodu - twierdzi dr Janusz Grodecki, ordynator oddziału. - Dzięki nowej aparaturze można bardzo precyzyjnie ocenić budowę i czynność mięśnia sercowego - nasz stary aparat nie był aż tak dokładny. To już jest inna epoka: o wiele lepsza jakość obrazu, wyższa czułość, dzięki czemu można wychwycić nawet niewielkie zmiany czy wady. Badanie jest łatwiejsze dla lekarza i trwa krócej, co jest ułatwieniem dla pacjenta.

Dziennik Polski, 29 kwietnia 2003 r.